AngularJS’e giriş!

Popülerliğini giderek artıran Javascript programlama dilinin artık bildiğiniz üzere pek çok kütüphanesi var. Bugün bu kütüphanelerden birisi olan AngularJS’e ufak bir giriş yapacağız. Daha henüz 2-3 aydır aktif olarak ilgilendiğim bu kütüphane ile ilgili öğrendiğim bilgileri ve notları sizlerle bu blog serilerinde paylaşacağım. Şimdiden yapabileceğim hatalar için özür diliyor ve yazıma başlıyorum 🙂

AngularJS Nedir?

AngularJS açık kaynak kodlu bir Javascript kütüphanesidir. Ayrıca AngularJS, Google tarafından desteklendiği için dünya çapında geliştiriciler tarafından ilgi görmektedir. Temel olarak MVC (Nesne tabanlı programlama) mimarisini baz alır.

AngularJS’i Projenize Dahil Etmek

AngularJS’i projenize dahil etmek için aşağıda bulunan tek satırlık kodu projenize dahil etmeniz yeterli olacaktır.

AngularJS’i Projenize Tanımlamak

AngularJS’i projenize dahil ettikten sonra projenize tanımlamanız gerekmektedir. Aşağıdaki göreceğiniz örnektede görüldüğü gibi “ng-app” kodunu projemize tanımlayarak AngularJS’i projemize tanımlamış oluyoruz.

İlk Örnek

AngularJS kullanarak ilk örneğimiz her programlama dilinde olduğu gibi merhaba dünya uygulaması olacak. Uygulamamızı basitçe anlatmak gerekir ise inputtan aldığı değeri ekrana yazdırmamızı sağlıyor.

Uygulamanın çalışan versiyonunu şu bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Son Olarak

AngularJS ile ilerleyen derslerde daha derinlemesine uygulamalar geliştirerek seviyemizi yükselteceğiz. AngularJS ile alakalı sorularınızı ve geri bildirimlerinizi yorum kısmına yazmayı unutmayın. Bir başka derste görüşmek üzere!

Kaynakça