İnternet dolandırıcılığına dikkat!

Bu sabah günlük e-postalarımı kontrol ederken gördüğüm bir e-posta üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çağımızın giderek artan tehlikesi internet dolandırıcılarından biraz bahsetmek istiyorum. Gelişen teknoloji ile birlikte artık her işimizi internet üzerinden kolayca halledebilir duruma geldik. Örneğin artık telefon veya elektrik faturalarımızı vezneye gitmek yerine internet üzerinden saniyeler içinde ödeyebiliyoruz. Bu tarz gelişmeler hayatımıza fayda sağlamak ile birlikte bilinçsiz şekilde kullanıldığı takdirde, faydasından daha çok zarar sağlayabilir. Bu konuda birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Dolandırma Yöntemleri 

Bu konuda en popüler yöntem kısa mesaj, telefon ve e-posta olarak kullanılıyor diyebiliriz. Öncelikle en önemli nokta olarak şunu söylemem gerekir ki, banka sizden hiçbir zaman kısa mesaj, telefon veya e-posta yolu ile şifre, kişisel bilgi vs. talep etmez. Eğer size bankadan bu tarz bildirimler geliyor kesinlikle itibar etmeyiniz. Banka tarafından size bir kısa mesaj geliyorsa gönderici kısmında numara değil mutlaka bankanın adının yazması gerekmektedir. Yine aynı şekilde banka tarafından size bir e-posta geliyorsa e-postanın gönderen kısmında mutlaka @bankaadi.com uzantılı bir e-posta yazması gerekmektedir. Dolandırıcılar özellikle e-posta yönetimini kullanarak kullanıcılardan şifre veya ödeme talep etmektedir buna kesinlikle itibar etmeyiniz.

Ayrıca sıklıkla karşılaştığımız bir başka dolandırıcılık şeklide sosyal ağlar üzerinden gerçekleşiyor. İnsanların şifreleri ele geçiren kötü niyetli kişiler sizinle arkadaşınız gibi konuşup sizden para talep edebiliyorlar. Özellikle Facebook üzerinde sıklıkla karşılaştığımız bu tarz olaylara özellikle dikkat etmenizi ve asla itibar etmemenizi tavsiye ediyorum.

Nelere Dikkat Etmeliyiz

screen-shot-2016-10-05-at-12-06-46

İnternet üzerinden banka hesabınızda işlem yapıyorsanız mutlaka tarayıcınızda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi güvenli bağlantıda olduğunuzdan emin olun. Güvenli bağlantıda olup olmadığınızı anlamak için tarayıcınızın adres çubuğunda yeşil rengi veya kilit amblemini, ayrıca yanında bankanızın ismini görmeniz gerekmektedir. Eğer girdiğiniz sayfada bu tarz bir bağlantı şifreleme yöntemi yok ise kesinlikle şifrenizi veya kullanıcı adınızı ekranda belirtilen form ekranına girmeyiniz.

Neler Yapmalıyız

İnternet üzerinde olduğu gibi aslında günümüzde artık pek çok dolandırıcılık yöntemi mevcut. Bunlardan burada uzun uzun bahsetmeyeceğim fakat bu konuda oldukça fazla bilgi edinebileceğiniz Vikipedi sayfasını incelemenizi tavsiye ediyorum, ilgili sayfaya ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Kesinlikle tanımadığınız kişi veya kurumlardan gelen kısa mesaj, telefon ve e-postaları cevaplamayınız. Ayrıca güvenli bağlantıya sahip internet sitelerinde kredi kartı bilgisi, şifre veya kullanıcı adı girmeyiniz.

Bu tarz durumlarla karşılaştığınız zaman çok geçmeden durumu Emniyet Genel Müdürlüğü online ihbar uygulaması sayfasından yetkili makamlara bildiriniz. İlgili sayfaya ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Son olarak çevrenizde ki insanları uyararak bu konuda başka insanların mağduriyetini önleyebilirsiniz. Bu konudaki görüş ve önerilerinizi lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanarak benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Kalın sağlıcakla!