Zwift Nedir?

Bisiklet severlerin çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bir uygulamadan bahsedeceğim bugün. Her ne kadar şu günlerde kışın geldiğini çok hissetmiyor olsakta kış ayları bisiklet sporu için çok verimsiz bir mevsimdir. Yağmur, soğuk ve rüzgar bir bisikletçinin adeta düşmanıdır. Kış aylarında genelde bisikletçile evlerinde trainer dediğimiz aletler ile kondisyon kaybı yaşamamak için antrenman yaparlar. Fakat evde trainera binmek adeta bir işkence gibidir çünkü olduğu yerde durmak bir bisikletçiye hiç keyif vermez. Bu tarz problemleri çözmek için ortaya çıkan Zwift hayat kurtarıyor desek yeridir.

Zwift’i kısaca anlatmak gerekirse evde internet üzerinden farklı kullanıcılar ile bisiklet sürmenize olanak sağlayan bir oyundur. Bu oyunu Mac veya PC üzerinden rahatlık ile oynayabilirsiniz. Oyun ücretli bir oyun olsada (Aylık 10$ üyelik ücreti var) ilk 50 kilometre sürüşü veya 14 günlük bir deneme sürüşü mevcut. Buraya kadar herşey tamam diyorsanız şimdi geçelim diğer aşamalara 🙂

Bu oyunu oynayabilmek için öncelikle çeşitli donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Bu yazımda sizlere bu donanımların neler olduğunu anlatmaya çalışacağım. Ben bir yarış bisikletiniz olduğunu düşünerek anlatmaya başlıyorum.

Tranier

tranier-tacx-foto

Tranier dediğimiz cihazlar yukarıda fotoğrafını görebileceğiniz üzere bisikletimizin arka tekerine bağlayıp evde bisiklet sürmemize olanak sağlayan bir teknolojidir. Bu alanda pek çok segmentte ve fiyat aralığında cihazlar bulunmaktadır. Genel olarak trainer dediğimiz teknoloji akıllı ve normal olmak üzere ikiye ayrılır. Bütçeniz el veriyorsa akıllı bir trainer alabilir ve bir sonraki adımda anlatacağım sensör satın alma aşamasını atlayabilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat edeceğiniz bir konu ise Zwift’in destek verdiği trainer modellerini tercih etmeniz yönünde olacaktır. O listeye şu sayfadan ulaşabilirsiniz. Benim tercihim normal bir trainer olan Tacx Blue Moniton’dan yana oldu. Bu trainerı Decathlon’dan 499 TL fiyat etiketi ile satın aldım. Ürünü şu linkten inceleyebilirsiniz.

Hız ve Kadans Sensörü

garmin-speed-cadence

Hız ve kadans sensörleri sizin ne kadar bir güçle pedal çevirdiğinizi ve ne kadar hızla gittiğiniz tarzında verileri okuyan sensörlerdir. Eğer akıllı bir trainer sahibi iseniz bu sensörleri satın almanıza gerek kalmıyor çünkü bu sensörlerin yapacağı işi zaten trainerınız yapıyor. Bu nokta dikkat edeceğiniz konu ise ANT+ teknolojisini destekleyen bir sensör seti satın almanızdır. Ben bu noktada Amazon.com üzerinden Garmin Hız ve Kadans sensörünü satın aldım. Ürünü şu linkten inceleyebilirsiniz.

ANT+ Usb Bağlantı Aparatı

ant-plus-usb-stick

Bu noktaya kadar tüm adımları başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz bu aşamanın en kolay aşama olduğunuzu size söyleyebilirim. Trainer üzerinden sensörler vasıtası ile alınan verinin bilgisayara ve dolayısıyla Zwift’e aktarmaya geldi sıra. Piyasada pek çok Ant+ Usb aparatı olmasına rağmen ben Zwift’in bizlere önerdiği Garmin ANT+ Usb bağlantı aparatını satın aldım. Amazon.com üzerinden şu linkten satın alabilirsiniz. Fakat Amazon.com bu ürünü Türkiye’ye direk yollamadığı için bir arkadaşım ile Türkiye’ye getirtebildim maalesef. Çünkü Çin’den bu apartların gelmesi çok uzun vakit aldığı için bu yolu tercih ettim. Sizin eğer böyle bir imkanınız yok ise Ebay.com üzerinden şu linkten ürünü satın alabilirsiniz. Bir arkadaşıma aldığımız için kesinlikle geldiğini ve çalıştığının garantisini verebilirim.

Son Olarak

Toplamda eğer sıfırdan bu apartları satın alacaksınız 600 – 700 TL gibi bir ücret harcayarak bu sistemi evinize kurabilirsiniz. Ayrıca Zwift donanımınızı şu linkte yer alan sayfadan kontrol etmenizde fayda var. Zwift son derece güzel ve özellikle kış aylarında çok işinize yarayacığını düşündüğüm bir uygulama. Şu sıralar gelişmekte olan bir oyun olsada ileriki zamanlarda çok güzel yerlere geleceğine açıkcası benim hiç şüphem yok. Umarım sizlerde severek kullanır ve oynarsınız. Bir başka yazıda görüşmek üzere…